Alumni

If you have any ISU NROTC alumni information, contact us at isunrotc@iastate.edu

Distinguished graduates of Iowa State NROTC

Notice: Due to a lack of sufficient records, we do not have complete information on all of our graduates. If you have any information that can assist in updating or correcting the lists below, please contact the front office at 515-294-6050 between 0900 and 1600 Monday through Friday. Thank you.

Filter by year:

1946

NameMajorCommissionedService SelectionService
Alexander, John D.Mechanical Engineering1946
Anderson, Clyde W.Mechanical Engineering1946
Breuer, Delmar W.1946
Brinton, John H., Jr.1946
Carlson, Dale R.1946
Carter, Leroy C.Mechanical Engineering1946
Christle, Emil R.Mechanical Engineering1946
Climer, James H.Mechanical Engineering1946
Cripe, Jack G.Mechanical Engineering1946
Decho, Russell J.1946
Dieck, Donald U.Mechanical Engineering1946
Dipol, Caesar J.Mechanical Engineering1946
Eckaus, Richard S.Electrical Engineering1946
Grothe, Martin1946
Hansen, John H.Aerospace Engineering1946
Hayward, Russell J.1946
Hiller, Raymond H.Electrical Engineering1946
Hulsizer, John C.Electrical Engineering1946
Kelleher, Thomas E.Mechanical Engineering1946
Lang, William W., Jr.Physics1946
Leary, John E.1946
Lundsgaard, Warren L.Mechanical Engineering1946
Maine, Byron E.Electrical Engineering1946
Mattox, William A.1946
McLean, Hugh A.Mechanical Engineering1946
Menne, John W., Jr.1946
Momont, Phillip M.Mechanical Engineering1946
Murray, Dale O.Civil Engineering1946
Nellis, William M.Electrical Engineering1946
Nelson, Blaine L.Mechanical Engineering1946
Payne, Lawrence E.1946
Poritaky, Siegbert B.1946
Radics, Paul F., Jr.Electrical Engineering1946
Rogers, Thomas E.Electrical Engineering1946
Roush, Corwin D.Engineering1946
Sanford, John R.Electrical Engineering1946
Schindele, William J.Electrical Engineering1946
Schwent, Glennon V.1946
Scott, Daniel J.1946
Shea, Stephen A.Mechanical Engineering1946
Smirniotis, Theodore J.Civil Engineering1946
Smith, Robert A.1946
Stephenson, Leonard E.Aerospace Engineering1946
Stokka, Oscar R.1946
Svejcar, Carl N.1946
Ware, Viljo J.1946
Willis, Noel W.Civil Engineering1946
Woush, William S.1946

1947

NameMajorCommissionedService SelectionService
Alexander, JohnMechanical Engineering1947
Boice, CalvinElectrical Engineering1947
Breuer, WallaceAerospace Engineering1947
Climer, JamesMechanical Engineering1947
Maine, ByronElectrical Engineering1947
Nellis, Wm. MertonElectrical Engineering1947
Radics, PaulElectrical Engineering1947
Roush, WilliamEngineering1947
Schindele, WilliamElectrical Engineering1947
Stephenson, LeonardAerospace Engineering1947

1948

NameMajorCommissionedService SelectionService
Amidon, Philip A.1948
Anderson, Henry B.1948
Bowden, Dean T.Mechanical Engineering1948
Brungraber, Louis E.Mechanical Engineering1948
Comp, Jack L.Chemical Engineering1948
Cunningham, James A.1948
Cutler, Robert J.1948
Feild, James T.Industrial Administration1948
Fletcher, William C.Mechanical Engineering1948
Foxgrouer, James H.1948
Frazlo, Arthur E.1948
Hinds, James A.Aerospace Engineering1948
Hines, Robert A.Ceramic Engineering1948
Kilgariff, Jame P.1948
Munger, Wayne D.1948
Pollock, James W.Mechanical Engineering1948
Schornhorst, Eldo W., Jr.Civil Engineering1948
Snyder, Harlan C.1948
Wagner, John E.Engineering1948
Wolfslayer, Donald R.Aerospace Engineering1948

1952

NameMajorCommissionedService SelectionService
Blackburn, Robert R.1952
Broshaw, Ardra G., Jr.1952
Broshaw, John C.1952
Calhoon, Edward C.1952
Danneel, Clifford M.1952
Frerichs, Kenneth E.1952
Guernsey, John M.1952
Harris, Douglas H., Jr.1952
Head, Edward H.1952
Jones, Robert F.1952
Keller, Cecil W.1952
Larson, David L.1952
McDaniel, Floyd K.1952
Miller, Charles E.1952
Miller, Richard J.1952
Moorhead, Jerry J.1952
Morse, David S.1952
Moses, Allen D.1952
Nelson, David L.1952
Parkhill, David K.1952
Pecaut, Richard A.1952
Peterson, Richard G.1952
Smith, Noel J.1952
Sperring, Richard F.1952
Spooner, John F.1952
Vaught, John C.1952

1953

NameMajorCommissionedService SelectionService
Brandt, Peter B.Mechanical Engineering1953
Bray, Gene E.Electrical Engineering1953
Engardt, Ralph D.Physics1953
Hagedorn, Harry H.Mathematics1953
Hunzeker, Myron E.Electrical Engineering1953
Ivy, Jerry L.Industrial Administration1953
Kroeger, Henry R.Engineering1953
Mann, Richard D.Industrial Administration1953
McCarty, Vernon A.1953
Merriman, Marcus A.1953
Miller, CharlesIndustrial Engineering1953
Nolte, Carl J., Jr.General Science1953
Peterson, Bob K.Chemical Engineering1953
Roper, ThomasGeneral Science1953
Scott, Norman H.Chemical Engineering1953
Stanton, Thomas P.History1953
Thompson, Jack C., Jr.1953
Thorpe, Larry1953
Throckmorton, Thomas N.Statistics1953
Walker, James H.Accounting1953
Wharton, Harry W.1953
Winfrey, James K.1953
Woods, Preston D.Animal Science1953

1954

NameMajorCommissionedService SelectionService
Arthur, John R., Jr.Chemical Technology1954
Asperheim, David B.Agricultural Engineering1954
Case, Neil A.Zoology1954
Cowden, Joseph M., Jr.Civil Engineering1954
Hagan, John W.Engineering1954
Haugh, William E.1954
Heusinkveld, Merlyn R.Chemical Technology1954
Hill, RogerArchitecture1954
Jensen, Gerald W.Civil Engineering1954
Olson, Harold W., Jr.Industrial Administration1954
Pierce, William H.1954
Pitstick, Roger E.1954
Rawley, James E.Forestry1954
Sallee, Clarence F.Agricultural Journalism1954
Schoenlein, Henry W., Jr.Sociology1954
Scholes, John F.Industrial Administration1954
Schrader, David M.Chemical Engineering1954
Smalley, Robert A.Electrical Engineering1954

1955

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bader, Keith J.Accounting1955
Chambers, William J.Industrial Administration1955
Davis, Theodore R., Jr.Chemical Engineering1955
Elwell, Stanley W.Agronomy1955
Emgskow, John B.1955
Fuller, Gary M.Engineering1955
Garton, Robert D.General Science1955
Geyer, Wayne A.Forestry1955
Gleason, Burton J.Scientific and Technical Journalism1955
Hanson, Richard F.1955
Harris, Ronald L.Agricultural & Life Sciences Education1955
Hill, Bruce E.Electrical Engineering1955
Hoover, Harry A.1955
Jebens, Donald R.Statistics1955
Lake, Rodney D.Electrical Engineering1955
Lebuhn, Thomas H.Industrial Administration1955
Morris, Thomas J., Jr.Electrical Engineering1955
Murty, James B.Accounting1955
Narmi, Ronald E.Aerospace Engineering1955
Oppenheimer, Edward P.1955
Porter, Russell W.Mechanical Engineering1955
Prentice, Gordon R.1955
Purdy, James C.Engineering1955
Shupe, Lany L.1955
Versteeg, Carl1955
Weinimont, Donald J.1955
Wilson, Peter D.Psychology1955

1956

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bradenburg, William C., Jr.1956
Breckenridge, John W.Industrial Administration1956
Collins, Kenneth B.Bacteriology1956
Cope, Robert M.Farm Operation1956
Davis, James H.Chemical Engineering1956
Duffy, Brian T.Engineering1956
Duvall, Philip K.Industrial Administration1956
Hansen, Robert W.Aerospace Engineering1956
Hartman, James L.1956
Jones, Glenn G.1956
Lebuhn, DavidIndustrial Administration1956
Luiken, Donald G.Electrical Engineering1956
Maxwell, Charles I.Industrial Administration1956
Moore, Ned D., Jr.Industrial Administration1956
Paarman, Arnold A.1956
Peterson, Glen R.Agricultural Engineering1956
Peterson, Richard I.Chemical Engineering1956
Pietsch, Paul E.Civil Engineering1956
Pikoulas, Donald G.Engineering1956
Pottrats, Floyd T.1956
Ray, William D.Engineering1956
Schmoll, Maurice T.1956
Smith, David R.Sociology1956
Van Ogorden, Jan H.Chemical Engineering1956
Waldron, Charles H.Industrial Administration1956

1957

NameMajorCommissionedService SelectionService
Alexander, Bruce G.Architecture1957
Brookhart, Smith W., IIIIndustrial Administration1957
Busch, Marvin L.Industrial Engineering1957
Carlson, Glen E.Music1957
Chambers, John T.Zoology1957
Cooper, Robert A.Kinesiology and Health1957
Davis, Robert E.Agriculture Engineering1957
Fellinger, Jerry G.Industrial Engineering1957
Hall, Donald D.1957
Heth, Gene A.1957
Horn, Marvin E.Electrical Engineering1957
Jennison, James S.1957
Johnson, Donald E.Mechanical Engineering1957
Kalberg, John N.Chemical Engineering1957
Kullander, Karl R.Civil Engineering1957
Lutherland, Ronald L.1957
Mallgren, Gerald R.1957
Martin, Bueford D.1957
Mayock, Paul D.1957
Miller, Harold E.Industrial Engineering1957
Nelsen, David O.1957
Prichard, John W.Agricultural Business1957
Remy, Tracy V.Agronomy1957
Seidel, Thomas P.1957
Stermole, Franklin I.Chemical Engineering1957
Stout, Edward L.1957
Taylor, John W.General Science1957
Veak, John J.Industrial Engineering1957
Wimmer, Leith D.Civil Engineering1957

1958

NameMajorCommissionedService SelectionService
Aronson, Jack M.1958
Bohlke, Wayne N.Industrial Engineering1958
Campbell, Charles O.Government1958
Carter, James E.Industrial Engineering1958
Conover, William J.Mathematics1958
Dahl, William E.Chemical Technology1958
Fogarty, William M.Industrial Administration1958
Genter, Ronald L.Geology1958
George, Charles H.Aerospace Engineering1958
Goulding, Robert S.Scientific and Technical Journalism1958
Hall, Robert E.Chemical Engineering1958
Hanna, David L.Electrical Engineering1958
Hardy, Bruce A.Architectural Engineering1958
Held, Gordon G.Electrical Engineering1958
Heverly, Robert M.Geology1958
Kammeier, Frederick A.General Science1958
Klopstad, Richard C.Industrial Engineering1958
Kolbe, Walter R.Animal Science1958
Kramer, Maurice S.Physical Education for Men (LAS)1958
Lindquist, Larry E.Chemical Engineering1958
Luiken, Norman A.Electrical Engineering1958
Mc Farlane, James W.Industrial Engineering1958
Meyer, William A.1958
Nelson, Richard C.Industrial Engineering1958
Parker, David G.Electrical Engineering1958
Rasmussen, Bruce D.General Science1958
Rehder, William A.1958
Smith, Charles C.Ceramic Engineering1958
Snowden, Danford D.1958
Wakefield, Robert H.Industrial Administration1958
Wolf, Frederick H.Architecture1958

1959

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bernett, William A.Chemical Technology1959
Christensen, Gary SElectrical Engineering1959
Clapper, Gean P.1959
Colias, George C.1959
Farnsworth, Gregory F.Industrial Administration1959
Goodwin, William A.Industrial Engineering1959
Hacker, William E.Industrial Administration1959
Hanisch, Joseph R.1959
Humphrey, John W.Industrial Engineering1959
Kjerland, John R.Chemical Engineering1959
Klapp, Anthony J.Naval Science1959
Koester, Alfred K.Industrial Administration1959
Kudlinski, James R.Industrial Administration1959
Lathrop, Jerry L.Accounting1959
Laumbach, Dallas S.Mechanical Engineering1959
Lemmel, Kenneth G.History1959
Maris, Alan H.Geology1959
Mikkelson, Philip C.Industrial Administration1959
Miller, Alan C.Chemical Engineering1959
Noble, Francis E.Agricultural Business1959
Ocker, Jerold R.Mechanical Engineering1959
Oeffner, Frederick C.History1959
Oelmann, Harlan D.Distributed Studies1959
Radeke, Harold J.Aerospace Engineering1959
Schonberg, Donald J., IIIndustrial Administration1959
Schulte, Francis L.Civil Engineering1959
Stark, Michael C.Horticulture1959
Steffenson, Michael R.Chemical Engineering1959
Weislogel, Lee D.Mechanical Engineering1959

1960

NameMajorCommissionedService SelectionService
Anderson, Dean T.Distributed Studies1960
Bailey, Ronald G.Aerospace Engineering1960
Balderston, Claire P.Horticulture1960
Balloun, James S.Industrial Engineering1960
Bancroft, William P.Naval Science1960
Brunson, Stephen D.Dairy Science1960
Campbell, Richard B.Architecture1960
Dostal, Ronald J.Aerospace Engineering1960
Ericson, James A.Chemical Engineering1960
Friis, David J.Psychology1960
Harter, Gary D.Agricultural Business1960
Kennedy, Larry L.1960
Kreassig, Richard M.Industrial Administration1960
Lettington, Thomas F.Psychology1960
Lovig, David H.History1960
Malmberg, Norman R.Mathematics1960
McCracken, William P.Industrial Engineering1960
McDonald, Lee R.Industrial Engineering1960
Mead, Richard J.Distributed Studies1960
Mitchell, Jay W.Architecture1960
Onken, Gene A.Forestry1960
Perrin, Richard K.Agricultural Business1960
Scott, Harold R.1960
Shima, Larry J.Accounting1960
Smith, David W.Forestry1960
Stephany, Dennis C.Agricultural Business1960
Walker, Richard L.Electrical Engineering1960
Wardle, Norval L.Electrical Engineering1960
White, Jerry W.Industrial Administration1960

1961

NameMajorCommissionedService SelectionService
Applegate, Terry B.Industrial Administration1961
Atwater, Robert B.Mechanical Engineering1961
Bina, Richard A.Electrical Engineering1961
Calta, Ronald F.Civil Engineering1961
Dreeszen, Lynn A.1961
Dunn, John H.Industrial Administration1961
Ewing, James L.Zoology1961
Hansen, Robert R.Mathematics1961
Heath, John C.Industrial Administration1961
Jamison, John R.Industrial Education1961
Jodan, Robert J.Geology1961
Johnson, Gary C.Aerospace Engineering1961
Kenworthy, David M.Distributed Studies1961
Lunde, Dennis E.Mathematics1961
Luzum, Gerald D.Electrical Engineering1961
Marsh, John L.Chemical Engineering1961
McGehe, John D.English and Speech1961
Mullarky, Jon I.Civil Engineering1961
Thompson, Orville M.Accounting1961
Vander Berg, Paul A.Mathematics1961
Woody, Joseph M.Mathematics1961

1962

NameMajorCommissionedService SelectionService
Carlson, Douglas L.Industrial Engineering1962
Colwell, Charles R.Industrial Education1962
Danks, John H.Industrial Engineering1962
Edleson, Stuart K., Jr.Aerospace Engineering1962
Farnsworth, Kirk E.Psychology1962
Fye, Carl R.Mathematics1962
Gagen, Michael H.Forestry1962
Gaynor, Cornelius W.Industrial Administration1962
Granneman, Gary A.Electrical Engineering1962
Harkin, Thomas R.Government1962
Hupton, James R.Aerospace Engineering1962
Husband, William S.Chemistry1962
Kasdorf, Clifford P.Industrial Engineering1962
Marmon, Anthony C.Industrial Administration1962
Meyer, Frank D.History1962
Miller, Charles H.Industrial Engineering1962
Mortensen, Ivan R.Naval Science1962
Palmer, Robert E.Nuclear Engineering1962
Ruliffson, James H.Industrial Administration1962
Shafer, Jerry P.Electrical Engineering1962
Sharp, Bernard M.Industrial Administration1962
Vaught, Russell S.Psychology1962
Ward, Jerry N.Distributed Studies1962

1963

NameMajorCommissionedService SelectionService
Benning, Roger D.Electrical Engineering1963USMC
Cox, William F.Industrial Administration1963USN
Cramer, William D.Chemical Engineering1963USN
Cronn, John C.Zoology1963USN
Ewing, Ronald W.Industrial Administration1963USN
Gerber, Dean E.Mechanical Engineering1963USN
Hart, Michael J.Sociology1963USMC
Hoekstra, James V.Mathematics1963USMC
Hornbacher, Keith D.English1963USMC
Hougham, Ronald L.Electrical Engineering1963USN
Johnson, Alan F.Mathematics1963USN
Jones, Robert E., Jr.Mechanical Engineering1963USN
Kaul, Eldon G.Government1963USN
Kvistad, Paul J.Mechanical and Industrial Eng.1963USMC
Lind, Stephen W.Industrial Administration1963USMC
Parrish, Robert R.Technical Journalism1963USN
Pilcher, Thomas E.Industrial Engineering1963USN
Pullen, Mark C.Industrial Engineering1963USMC
Rew, Richard W.Mathematics1963USMC
Richmond, James M.Chemistry1963USN
Schwyhart, Winston R.Industrial Engineering1963USN
Smalley, Stanley P.Civil Engineering1963USN
Stephens, James D.Technical Journalism1963USN
Tester, Bruce A.English1963USN
Vanderham, Thomas L.History1963USN
Williams, Robert S.Distributive Studies1963USN

1964

NameMajorCommissionedService SelectionService
Anderson, Jess W.Distributive Studies1964
Bottorff, Don J.Government1964
Chipman, David J.Mathematics1964
Cox, John T.Mathematics1964
Custodi, George L.Chemical Engineering1964
Davis, Ralph R.Industrial Administration1964
Dempewolf, Philip W.Electrical Engineering1964
Fabre, Frank J., Jr.Civil Engineering1964
Hayward, James K.Chemical Engineering1964
Henricksen, Robert F.Economics1964
Jones, Thomas H.Psychology1964
Lazos, Antone, J.1964
Lebens, Francis T.Chemical Engineering1964
Page, Bruce D.English and Speech1964
Panther, JamesEnglish and Speech1964
Pelzer, Carl A., Jr.Journalism (Science and Technical)1964
Reddick, William R., Jr.Industrial Administration1964
Rintoul, James A.Agricultural Business1964
Unrau, Jerry L.Psychology1964
Walter, Leonard D.Industrial Administration1964
Wornson, Richard F.Chemical Engineering1964

1965

NameMajorCommissionedService SelectionService
Anderson, Dennis D.Engineering Operations1965
Berzins, Aivars T.Economics1965
Blichfeldt, Joseph H., IIIIndustrial Administration1965
Booth, Edward C.English and Speech1965
Clarey, John R.Industrial Administration1965
Cliff, Halbert R.1965
De Marle, John F.Statistics1965
Dostal, Raymond F.Chemistry1965
Duneman, Gary D.Distributed Studies1965
Erwin, George F.1965
Hall, Robert E., IIMathematics1965
Hess, Donald R.Distributed Studies1965
Johnson, Gary L.English and Speech1965
King, Richard C.Mathematics1965
Lindblom, Stephen E.Forestry1965
Londot, KlausEngineering Operations1965
Nelson, Charles A.1965
Nickey, Michael A.Industrial Administration1965
Ruedy, Ralph H.History1965
Schooley, RobertEconomics1965
Watt, Delwyn J.Engineering Operations1965
Witzenburg, Dennis L.Mathematics1965

1966

NameMajorCommissionedService SelectionService
Abraham, Michael III1966USN
Bomgaars, David A.Industrial Administration1966USNR
Bottin, Thomas E.Industrial Administration1966USNR
Bumann, T.P.1966USN
Burrill, D.R.1966USN
Cassidy, John P.Industrial Administration1966USN
Drnec, Paul F.Engineering Operations1966USN
Dunn, Richard L.Journalism (Science and Technical)1966USNR
Fairchild, L.V.1966USN
Johnson, J.W.1966USNR
Kappa, John R.Aerospace Engineering1966USN
Luhr, Monte K.1966USNR
Moeller, Lee D.Agricultural & Life Sciences Education1966USNR
Myers, Edward M., IIIGovernment1966USMCR
Nichols, NickAgricultural & Life Sciences Education1966USNR
Owen, Robert E.civil Engineering1966USNR
Schill, Robert H.Agricultural Business1966USNR
Terrill, T.J.1966USN
Trainor, Edward L.Industrial Administration1966USMCR
Wadsworth, Donald A.Geology1966USN
Yeoman, R.J.1966USMCR

1967

NameMajorCommissionedService SelectionService
Andrews, Richard L.Aerospace Engineering1967USN
Artley, Donald K.History1967USN
Bibbo, Peter P.1967USN
Brewer, Norman K.Engineering Operations1967USN
Coler, M.L.1967USNR
Denmark, Allen D.Naval Science1967USN
Erb, Bernard E., Jr.Distributed Studies1967USN
Essmann, Charles E., IIEngineering Operations1967USNR
Evans, William C.Aerospace Engineering1967USMC
Hamm, Roger H.Industrial Administration1967USN
Hansen, Frederick D.Aerospace Engineering1967USN
Hunter, G.F.1967USN
Kieweg, Charles A.Forestry1967USNR
Kruse, D.M.1967USN
Lloyd, Robert L., Jr.1967USN
Mitchell, Theodore A.History1967USN
Peake, David B.Engineering Operations1967USMC
Reilly, Thomas L.Distributed Studies1967USMCR
Rivera, George L.1967USMC
Rump, Richard B.1967USN
Smith, Donald S.Biochemistry1967USN
Smith, E.W.1967USN
Statton, Charles M., Jr.Psychology1967USN
Swenson, Carl F.1967USN
Urbik, Lawrence W.Industrial Engineering1967USN
Ward, Chester D.Aerospace Engineering1967USN
Weislogel, Paul O.Biochemistry1967USNR

1968

NameMajorCommissionedService SelectionService
Chatham, Howard M.Mathematics1968USN
Christensen, Wayne B.English and Speech1968USNR
Clements, Jerry A.Mathematics1968USN
Croucher, Barry L.Distributed Studies1968USN
Everson, John E.Physical Education for Men1968USNR
Flaherty, Michael B.Distributed Studies1968USN
Grimm, David B., Jr.1968USN
Groepper, William G.Economics1968USN
Harstook, Timothy M.Economics1968USMC
Hollar, John L.Chemistry1968USNR
Lee, Charles A.Electrical Engineering1968USN
Louder, Frederick C., Jr.1968USN
Mandsager, Dennis L.Economics1968USN
Meyer, James R.1968USN
Pabst, William C.Industrial Administration1968USNR
Romberg, Wayne D.Engineering Operations1968USNR
Schiff, William L.1968USNR
Scott, Ronald L.History1968USN
Skelton, Ronald L.1968USMC
Tapscott, Kenneth W.1968USN
Wamberg, Donald E., Jr.Industrial Administration1968USNR
Yarham, Larry P.Engineering Operations1968USN

1969

NameMajorCommissionedService SelectionService
Achenbaugh, Dennis A.1969USNR
Bianco, Bernard M.1969USN
Brown, Lynn E.1969USN
De Neut, Richard E., Jr.1969USMC
Elston, Robert G., II1969USN
Ferguson, Jeffrey C.1969USNR
Friedrich, Edward R.1969USMC
Hagge, Thomas M.1969USNR
Hanna, Roger D.1969USNR
Harris, Craig S.1969USN
Hendricks, Robert L.1969USNR
Holen, Douglas J.1969USN
Hougham, John R.1969USN
Jahr, David E.1969USNR
Jenkins, Gerald D.1969USNR
Kennedy, Kenneth L.1969USNR
Kirk, William E.1969USNR
Kruse, Dean H.1969USNR
Lakatos, Ronald S.1969USN
Lamb, James C.1969USNR
Lobaugh, Larry G.1969USNR
Mahoney, Dennis R.1969USNR
Miller, Wilton O.1969USNR
Morgan, LeRoy C.1969USN
Newport, Walter A., III1969USNR
Peterson, Bruce M.1969USNR
Phelps, James L.1969USN
Piccolo, John A1969USN
Pingel, Richard D.1969USNR
Riggs, Brian F.1969USNR
Schreiner, Phillip W.1969USN
Smith, Tracy R.1969USN
Sosalla, Richard T.1969USNR
Swedberg, Carl P.1969USNR
Thomas, Robert M.1969USNR
Webb, John R.1969USN

1970

NameMajorCommissionedService SelectionService
Abbott, Robert J.Engineering Operations1970SurfaceUSNR
Bauman, James L.1970AviationUSN
Beving, Rex J.1970SurfaceUSNR
Burmeister, Neil D.1970SupplyUSNR
Chamberlain, Ryan K.Computer Science1970SurfaceUSNR
Denning, Richard L.1970USNR
Ege, Robert F.Electrical Engineering1970Submarine-Nuclear PowerUSNR
Ekle, Thomas L.Political Science1970USMCR
Emmert, Arlan C.1970CECUSNR
Erbe, Herbert C., Jr.1970USN
Foster, Percy E., Jr.1970USMC
Hoffman, Richard B.Sociology1970Aviation (NFO)USN
Hogan, James W., Jr.Engineering Operations1970AviationUSNR
Horvath, Anthony A., Jr.Political Science1970USNR
Leinen, Bruce C.1970USNR
Marco, Phillip C.Industrial Administration1970USNR
McDonald, Gregory D.1970USNR
McNeeley, Steven W.Economics1970AviationUSN
Olin, Alan C.Electrical Engineering1970SuraceUSN
Parker, Thomas M.1970Grad School-Nuc Eng-ISUUSNR
Pounds, Thomas A.1970USNR
Raines, Thomas S.1970USNR
Rogosch, Dennis K.Psychology1970SurfaceUSNR
Ryan, Steven E.1970AviationUSN
Shaffer, James N., Jr.1970SurfaceUSNR
Shaw, David R.History1970USN
Sheppard, Dennis D.History1970USN
Siple, Roy C.1970Submarine-Nuclear PowerUSN
Stolle, John R.Engineering Operations1970USN
Tripp, Dennis E.Civil Engineering1970USMCR
Wauters, Tommy E.1970USNR
Winter, John H.1970AviationUSNR

1971

NameMajorCommissionedService SelectionService
Beatty, C.T.Spring 1971USNR
Bingaman, James A.Industrial AdministrationSummer 1971USN
Brown, Dennis L.MathematicsSummer 1971USMC
Casady, SimonElectrical EngineeringFall 1971USNR
Cass, Harrison E., Jr.Spring 1971USNR
Day, Fay, Jr.Winter 1971USN
Dobrydney, Frank J.Aerospace EngineeringSpring 1971USN
Ferguson, Ronald J., Jr.Fall 1971USMCR
Foreman, Michael V.Spring 1971USNR
Friedman, Paul, Jr. Spring 1971USN
Gehl, Michael T.Spring 1971USN
Hoewing, G.L. Spring 1971USN
Hubbard, Allan L.Fall 1971USN
Kent, Charles L.ForestryFall 1971USN
Langevin, Richard R.PhysicsSummer 1971USN
Maxey, Johon D.Spring 1971USN
McMartin, James F., IIIEconomicsSummer 1971USN
Messenger, Roger E.Spring 1971USNR
Reeve, Robert E.Industrial AdministrationFall 1971USN
Rinker, James R.Winter 1971USN
Sassen, John C.Spring 1971USN
Sherrard, John C. Spring 1971USN
Sherrard, Martin V.Industrial AdministrationSummer 1971USN
Wilson, Gary C.Industrial AdministrationSummer 1971USNR
Wood, John S. Electrical EngineeringFall 1971USN

1972

NameMajorCommissionedService SelectionService
Cullison, Donovan C.Economics1972USMC
Denison, A.G.1972USMC
Ehmcke, L.D.1972USN
Erickson, Steven C.Industrial Administration1972
Flanagan, John E., Jr.Computer Science1972USN
Gable, Edward C.Industrial Education1972
Kernan, S.V.1972USN
Krogstad, Roger E.Fisheries and Wildlife Biology1972USN
Nettleton, B.A.1972USN
Shirk, James L.1972USMC
Stewart, Michael A.Aerospace Engineering1972USN
Van Sittert, Thomas P.Chemical Engineering1972
Weldon, G.W.1972USN
Wenneson, G.J.1972USN
Yellman, John P.Computer Science1972USN

1973

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bohnker, Bruce K.ZoologyWinter 1973USMC
Dillenburn, Michael J.AccountingFall 1973USN
Goudge, Derek A.Naval ScienceSpring 1973USN
Haas, Clifford A.Industrial AdministrationFall 1973USN
Harbaugh, Paul R., Jr.Naval ScienceFall 1973USN
Hlavka, Stanford H.Engineering OperationsSpring 1973USN
Holmes, John D.Agricultural BusinessSpring 1973USN
Huber, Vernon C.Aerospace EngineeringFall 1973USN
Huston, Roger W.Aerospace EngineeringSpring 1973USN
Jennrich, Edward A.ChemistrySpring 1973USN
John, Robert W.Industrial EngineeringSpring 1973USNR
Johnson, Brent W.Civil EngineeringFall 1973USNR
Johnson, James M.Spring 1973USN
Klingaman, John F.EconomicsSpring 1973USN
McAlpin, Larry T.Construction EngineeringSpring 1973USN
Michelsen, Jack D.EnglishSpring 1973USN
Purcell, William T.HistoryFall 1973USN
Ryder, John W.Winter 1973USN
Schneider, Mark J.ArchitectureSpring 1973USN
Shank, David A.Spring 1973USNR
Shipman, Larry K.Spring 1973USMC
Smeigh, Carl M., Jr.Chemical EngineeringFall 1973USN
Swinton, Stephen P.Engineering OperationsSummer 1973USN
Wilson, Gary D.Naval ScienceSpring 1973USNR
Witthauer, Thomas O.Political ScienceSummer 1973USN

1974

NameMajorCommissionedService SelectionService
Andrew, Dale M.Industrial AdministrationSpring 1974USN
Beavin, Robert A.Naval ScienceSpring 1974USN
Brenner, Paul H.Computer ScienceSpring 1974USN
Coddington, Steele C., Jr.Industrial EducationSpring 1974USMC
Crocker, David M.Aerospace EngineeringSpring 1974USN
Gahan, John C.Civil EngineeringSpring 1974USN
Genereux, Donald E.Aerospace EngineeringFall 1974USN
Hein, Eugene V.Computer ScienceSpring 1974USN
Kemble, Roy H., IIIElementary EducationFall 1974USMC
Klopfenstein, Jeffrey D.Computer ScienceSummer 1974USNR
Martin, Michael T.Summer 1974USN
Merck, David W.Agricultural & Life Sciences EducationSpring 1974USNR
Montgomery, Mark D.Industrial AdministrationSpring 1974USMC
O'Brien, Sherman L.Earth ScienceSummer 1974USN
Paar, Kenneth J.BiologySpring 1974USN
Payne, George M.MathematicsSpring 1974USN
Ruzicka, Richard M.HistorySpring 1974USN
Schneider, Steven J.Winter 1974USMC
Sowell, Hubert E., Jr.Industrial AdministrationSpring 1974USMC
Stanton, Keith N.Winter 1974USN
Wand, Kevin T.ZoologySpring 1974USN

1975

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bassett, Michael A.Computer ScienceFall 1975AviationUSN
Bordelon, Richard S.Political ScienceSpring 1975AviationUSN
Brackett, Robert C.Industrial EngineeringSpring 1975SubmarinesUSN
Buker, Jeffrey A.History/International StudiesSummer 1975Surface LineUSN
Byrd, William J.Aerospace EngineeringSpring 1975AviationUSN
Core, William L.Industrial EducationFall 1975Aviation (NFO)USMC
Garwood, Bruce W.Aerospace EngineeringSummer 1975SubmarinesUSN
Gruenhagen, Gregory G.Agricultural BusinessSpring 1975SupplyUSN
Hendricks, Thomas F. EnglishFall 1975AviationUSN
Hubert, Robert J.BiologySpring 1975ArtilleryUSMC
Hughes, Michael K.EntomologySpring 1975InfantryUSMC
Jedlicka, David A.Industrial AdministrationWinter 1975USNR
Johnson, Steve A.Industrial EngineeringSpring 1975AviationUSN
Koupash, Douglas J.Political ScienceSpring 1975Surface LineUSN
Lindgren, Mark P.Computer ScienceSpring 1975SubmarinesUSN
Lindsay, Curtis G.Earth ScienceSummer 1975SubmarinesUSN
Magill, Marvin D.BiologyFall 1975Aviation (NFO)USN
Mills, Mark A.Winter 1975USN
Ohms, Bruce G.History/Political ScienceSpring 1975SupplyUSN
Person, John L.ZoologySpring 1975MedicalUSN
Phillips, David A.Naval ScienceSpring 1975InfantryUSMC
Reuter, James M.Industrial EducationFall 1975Engineering CorpsUSMC
Sabel, Joseph M.GeologySpring 1975Surface LineUSN
Tritchler, Wayne K.Engineering ScienceSpring 1975Surface LineUSN
Van Wyk, Teunis W., IIArchitectureSpring 1975Civil Engineering CorpsUSN
Wheeler, Dennis R.Industrial AdministrationSpring 1975Surface LineUSN

1976

NameMajorCommissionedService SelectionService
Allen, David F.PsychologySpring 1976Supply CorpsUSN
Behrens, PaulChemical EngineeringSpring 1976SubmarinesUSN
Brenny, MichaelMathematicsSpring 1976AviationUSN
Carithers, LawrenceEducationFall 1976Surface WarfareUSN
Caslin, MichaelDistributive StudiesSpring 1976The Basic SchoolUSMC
Dammer, MichaelHistorySpring 1976The Basic SchoolUSMC
Devitt, JohnEconomicsSpring 1976Supply CorpsUSN
Dolan, RobertIndustrial AdministrationSpring 1976Supply CorpsUSN
Drake, ChristopherIndustrial AdministrationSpring 1976Surface WarfareUSN
Gerdes, RodneyElectrical EngineeringFall 1976The Basic SchoolUSMC
Hanson, StevenComputer ScienceSpring 1976Supply CorpsUSN
Hemleben, John F.SociologySpring 1976The Basic SchoolUSMC
Hommer, JayPsychologySpring 1976The Basic SchoolUSMC
Johnson, Michael W.Chemical EngineeringSpring 1976Surface WarfareUSN
Jordan, ScottCivil EngineeringSummer 1976Surface WarfareUSN
Larsen, RandallAnimal ScienceSpring 1976The Basic SchoolUSMC
Lowenberg, DannyCivil EngineeringSpring 1976SubmarinesUSN
Loye, JohnIndustrial EngineeringSpring 1976SubmarinesUSN
Modeen, DavidIndustrial EngineeringSummer 1976SubmarinesUSN
Palmer, DavidIndustrial EngineeringSpring 1976Supply CorpsUSN
Selecman, DavidIndustrial AdministrationSpring 1976Surface WarfareUSN
Simmons, WalterEducationSpring 1976The Basic SchoolUSMC
Sisco, JuliusHistoryFall 1976Surface WarfareUSN
Steichen, AlanArchitectural EngineeringFall 1976AviationUSN
Stoeessel, TimothyWinter 1976USN
Strunk, MichaelHistorySpring 1976Surface WarfareUSN
Thornton, Michael DaleArchitectural EngineeringFall 1976Surface WarfareUSN
Trainer, EdwardComputer ScienceFall 1976AviationUSN
Wetzel, StevenMarketing ManagementSpring 1976AviationUSN
Woodcock, MichaelHistoryFall 1976The Basic SchoolUSMC

1977

NameMajorCommissionedService SelectionService
Allen, Greggory T.Plant PathologySpring 1977The Basic SchoolUSMC
Bentzinger, Julia J.MathematicsSpring 1977General URL (1100)USN
Budweg, GregoryDistributive StudiesFall 1977AviationUSN
Daniels, JohnDistributed StudiesWinter 1977AviationUSN
Dunh, ThomasSpeechSummer 1977USN
Frothingham, PeterPolitical ScienceSpring 1977Surface WarfareUSN
Gembler, Jeffrey L.Electrical EngineeringFall 1977Surface WarfareUSN
Hoyt, MichaelIndustrial AdministrationSpring 1977AviationUSN
Kelm, Brian R.Civil EngineeringWinter 1977SubmarinesUSN
MacCrea, Douglas Science and HumanitiesSummer 1977Surface WarfareUSN
Melssen, GaryElectrical EngineeringSpring 1977SubmarinesUSN
Mischke, ThomasMathematicsSpring 1977Surface WarfareUSN
Morford, Jay R.MeteorologyWinter 1977OceanographyUSN
Moudy, AlanComputer ScienceSpring 1977AviationUSN
Mumper, DuaneElectrical EngineeringSpring 1977SubmarinesUSN
Pyron, JohnComputer ScienceSpring 1977Surface WarfareUSN
Sagerian, StevenNaval ScienceFall 1977The Basic SchoolUSMC
Saunders, ThomasAerospace EngineeringSpring 1977AviationUSN
Searfoss, KimMetallurgical EngineeringSpring 1977Surface WarfareUSN
Simms, DanielAerospace EngineeringSpring 1977AviationUSN
Soni, ShantnuGeologyFall 1977AviationUSN
Staudt, Calvin, Jr.Mechanical EngineeringFall 1977Supply CorpsUSN
Streeter, DavidSpeechSpring 1977Surface WarfareUSN
Thompson, RodneyNaval ScienceSpring 1977Supply CorpsUSN

1978

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bachman, TerryIndustrial AdministrationSpring 1978Surface WarfareUSN
Behrens, ChristopherAerospace EngineeringSpring 1978AviationUSN
Buss, MichaelJournalism/HistoryFall 1978Surface WarfareUSN
Caslin, PatrickSociologySpring 1978The Basic SchoolUSMC
Casteel, KirkElectrical EngineeringSpring 1978The Basic SchoolUSMC
Cloud, StevenAerospace EngineeringSpring 1978AviationUSN
Clow, MichaelNaval Science Winter 1978AviationUSN
Cothron, Elizabeth [Sipek, Clow]Personnel ManagementWinter 1978General URL (1105)USNR
Frans, MarkElectrical EngineeringSpring 1978SubmarinesUSN
Garvey, DavidBotanyFall 1978The Basic SchoolUSMC
Gleason, ThomasZoologySpring 1978AviationUSN
Howard, Robert L.Spring 1978USN
Huebener, JamesMechanical Engineering Fall 1978The Basic SchoolUSMC
Hungerford, RogerSpeechWinter 1978Surface WarfareUSN
Huss, Leon J.SociologySummer 1978The Basic SchoolUSMC
Laufenberg, RobertMechanical Engineering Fall 1978Surface WarfareUSN
Lower, DouglasMeteorologySpring 1978Surface WarfareUSN
Madsen, CraigElectrical EngineeringSpring 1978Surface WarfareUSN
McCarthy, PatrickIndustrial AdministrationFall 1978Supply CorpsUSN
McPheron, JonathanMeteorologySpring 1978Supply CorpsUSN
Mills, LeRoy M.Agricultural EngineeringSpring 1978AviationUSNR
Ranstead, RobertChemical EngineeringFall 1978Surface WarfareUSN
Van Meter, David B.Summer 1978Surface WarfareUSN
Watson, DwainBiologyWinter 1978AviationUSN
Zimmerman, LarryIndustrial AdministrationSpring 1978The Basic SchoolUSMC

1979

NameMajorCommissionedService SelectionService
Burkholder, KerryIndustrial Administration Spring 1979The Basic SchoolUSMCR
Daft, MichaelIndustrial EngineeringSummer 1979Supply CorpsUSN
Den Herder, JeffreyCivil EngineeringSpring 1979The Basic SchoolUSMC
Gilbert, MarkMechanical Engineering Fall 1979AviationUSN
Hobson, ThomasComputer ScienceSpring 1979The Basic SchoolUSMC
Isacson, RobertIndustrial Administration Fall 1979AviationUSN
Jensen, Mark D.Engineering OperationsSpring 1979AviationUSN
King, Lawrence M.Industrial Administration Spring 1979The Basic SchoolUSMCR
Mohan, MarkMathematicsSummer 1979AviationUSN
Rodeck, BrianAerospace Engineering Summer 1979The Basic SchoolUSMC
Smith, Blake H.EconomicsSpring 1979The Basic SchoolUSMC
Stevens, Mark D.Engineering ScienceSummer 1979Supply CorpsUSN
Stiner, DonnHistorySpring 1979Surface WarfareUSN
Tanaka, RandallElectrical Engineering Spring 1979AviationUSN
Walter, DavidHistorySummer 1979The Basic SchoolUSMC
Wood, John T.Nuclear Engineering Fall 1979SubmarinesUSN

1980

NameMajorCommissionedService SelectionService
Ames, AnthonyMechanical EngineeringSpring 1980Surface WarfareUSN
Delaney, WilliamHistoryWinter 1980The Basic SchoolUSMC
Gross, ThomasNuclear Engineering Spring 1980AviationUSN
Hartong, MarkMechanical EngineeringSpring 1980SubmarineUSN
Jones, ScotEarth SciencesSpring 1980Surface WarfareUSN
Mineart, GaryMeteorologySpring 1980Surface WarfareUSN
Ott, Orlan W.Industrial AdministrationWinter 1980AviationUSN
Stoney, RobertAerospace Engineering Spring 1980AviationUSN
Vogt, JohnConstruction EngineeringFall 1980Surface WarfareUSN
Wakefield, Bruce AlanMeteorologySpring 1980The Basic SchoolUSMC

1981

NameMajorCommissionedService SelectionService
Anderson, Steven CarlMathematicsSummer 1981AviationUSN
Boe, JonElectrical EngineeringSummer 1981AviationUSN
Bousquet, RickArchitectureWinter 1981AviationUSN
Cochlin, WilliamIndustrial EngineeringSummer 1981SubmarinesUSN
Cropper, ThomasEngineering OperationsWinter 1981AviationUSN
Gunhus, JamesIndustrial EngineeringWinter 1981Supply CorpsUSN
Hardy WilliamNaval ScienceSummer 1981AviationUSN
Kline, ThomasEngineering OperationsSpring 1981AviationUSMC
Loneman, DavidRussian International StudiesSpring 1981Surface WarfareUSN
Marks, Glen EdwardGermanSpring 1981AviationUSMC
Rebholz, Jon WilliamPsychologySpring 1981AviationUSMC
Sorensen, DennisAerospace EngineeringSpring 1981AviationUSN
Stevermer, PaulChemistrySummer 1981Strategic WeaponsUSN
Untz, StevenElectrical EngineeringSpring 1981Strategic WeaponsUSN
Zeller, DanielCivil EngineeringWinter 1981Surface WarfareUSN

1982

NameMajorCommissionedService SelectionService
Brower, JeffreyNuclear EngineeringSpring 1982SubmarinesUSN
Crow, LesterNuclear EngineeringSpring 1982Civil Engineering CorpsUSN
Davidson, JohnPolitical ScienceSpring 1982Surface WarfareUSN
Hanson, CraigIndustrial EngineeringSpring 1982SubmarinesUSN
Hohmann, TimothyHistoryWinter 1982AviationUSN
Krambeck, ScottAerospace EngineeringWinter 1982AviationUSN
Lawson, DonaldPolitical ScienceSummer 1982AviationUSN
Maxwll, RichardPhysicsSpring 1982AviationUSN
Parker, Joel AlphieSociologyWinter 1982The Basic SchoolUSMC
Rebholz, Joel LeeJournalism/Mass CommunicationsSummer 1982The Basic SchoolUSMC
Sage, ScottNuclear Engineering/JournalismSpring 1982Surface WarfareUSN
Scanlan, StevenCivil EngineeringSpring 1982Civil Engineering CorpsUSN
Shogren, CharlesNuclear EngineeringSummer 1982SubmarinesUSN
Watkins, RichardNaval ScienceWinter 1982AviationUSN
Wegmann, DavidElectrical EngineeringSpring 1982SubmarinesUSN
Zaccone, MichaelChemical EngineeringSpring 1982SubmarinesUSN

1983

NameMajorCommissionedService SelectionService
Allen, Walter EugeneIndustrial EngineeringFall 1983Surface WarfareUSN
Apel, KevinEconomicsSpring 1983SubmarinesUSN
Bjorklun, BruceMechanical EngineeringSummer 1983SubmarinesUSN
Cross, CarlNuclear EngineeringFall 1983Line OfficerUSN
Ehlers, EricHistorySpring 1983The Basic SchoolUSMC
Gundrum, DavidNuclear EngineeringSpring 1983SubmarinesUSN
Hendrickson, RandallNaval ScienceFall 1983Surface WarfareUSN
Hillenbrand, Barbara [Montgomery]Industrial EngineeringSpring 1983Surface WarfareUSN
Kies, FrancisBusiness AdministrationSummer 1983AviationUSN
Lower, BryanConstruction EngineeringSpring 1983AviationUSN
Martin, BradleyConstruction EngineeringSpring 1983AviationUSN
Mescher, AnthonyEconomicsSummer 1983SubmarinesUSN
Mueller, LincolnCivil EngineeringFall 1983Surface WarfareUSN
Petersen, ThomasNuclear EngineeringSpring 1983SubmarinesUSN
Pollpeter, ScottIndustrial EngineeringSpring 1983AviationUSN
Stauffer, MichaelNaval ScienceFall 1983Line OfficerUSN
Tilton, TanyaMarketingSpring 1983Line OfficerUSN

1984

NameMajorCommissionedService SelectionService
Brady, JeffryTransportation and LogisticsFall 1984The Basic SchoolUSMC
Efta, DamianEngineering OperationsSpring 1984The Basic SchoolUSMC
Fuller, RobertAerospace EngineeringSpring 1984AviationUSMC
Jones, Mark AlanBusiness AdministrationSpring 1984Surface WarfareUSN
Losby, MichaelFinanceFall 1984Supply CorpsUSN
Lynn, ThomasManagementSpring 1984The Basic SchoolUSMC
Meadows, WilliamPhysicsSpring 1984AviationUSN
Micucci, MichaelCivil EngineeringSpring 1984The Basic SchoolUSMC
Parriott, GaryPhysicsSpring 1984Surface WarfareUSN
Smith, Ronald LeonIndustrial EngineeringFall 1984Surface WarfareUSN
Triebwasser, RichardNaval ScienceFall 1984Surface WarfareUSN

1985

NameMajorCommissionedService SelectionService
Anderson, Richard L.HistorySpring 1985The Basic SchoolUSMC
Drake, ScottHistorySpring 1985USN
Duhrkopf, ScottAerospace EngineeringSummer 1985USN
Entner, JeffreyPsychologySummer 1985USN
Fuller, RobertAerospace EngineeringSpring 1985AviationUSMC
Hale, EdwardEngineering OperationsFall 1985The Basic SchoolUSMC
Hamilton, MarkNuclear EngineeringSpring 1985USN
Hamre, DarrenMathematicsSpring 1985USN
Hansen, GaryEngineering OperationsFall 1985AviationUSN
Hansen, RobertEconomicsSpring 1985The Basic SchoolUSMC
Hotle, WilliamPhysicsSpring 1985USN
Link, JeffreyEngineering OperationsSpring 1985USN
Lollar, BenjaminCivil EngineeringSpring 1985USN
Martens, ScottAccountingFall 1985AviationUSN
Miller, GeraldComputer ScienceFall 1985The Basic SchoolUSMC
Peterson, ThomasPolitical ScienceSpring 1985USN
Rasmussen, TerryCivil EngineeringSpring 1985USN
Renier, CraigChemistrySpring 1985USN
Rissky, GeorgeHistorySpring 1985USN
Shaffer, JosephAerospace EngineeringSpring 1985USN
Stephenson, BlairPolitical ScienceFall 1985Surface WarfareUSN
Ticknor, KirkChemical EngineeringSpring 1985USN
Vandever, Kelly [Allen]SociologySpring 1985USN
Wolfe, ScottIndustrial EngineeringFall 1985AviationUSN

1986

NameMajorCommissionedService SelectionService
Amundson, CraigNuclear EngineeringSpring 1986The Basic SchoolUSMC
Barboo, ElizabethSpring 1986AviationUSN
Byrne, ShawnDistributed StudiesFall 1986The Basic SchoolUSMC
Cassidy, SeanEnglishFall 1986AviationUSN
Clemens, LanceSpring 1986The Basic SchoolUSMC
Crissman, MarkPolitical ScienceSpring 1986AviationUSN
Croskrey, MichaelComputer ScienceFall 1986AviationUSN
Deppe, MarkIndustrial EngineeringFall 1986AviationUSN
Dunn, EdwardComputer ScienceSpring 1986AviationUSN
Halvorson, DeanNuclear EngineeringSpring 1986AviationUSN
Heckmann, JohnSpring 1986AviationUSN
Helgason, KurtIndustrial Education/TechnologyFall 1986The Basic SchoolUSMC
Johnson, William PaulNaval ScienceFall 1986AviationUSN
Kress, JeffreyCivil EngineeringSummer 1986Surface WarfareUSN
Kurth, DouglasMathematicsSpring 1986The Basic SchoolUSMC
Longhini, JohnAerospace EngineeringSpring 1986AviationUSN
Michaels, TimothyGeneral BusinessFall 1986The Basic SchoolUSMC
Naven, JeffreyIndustrial EngineeringFall 1986AviationUSN
Oakes, ThomasSurveying EngineeringFall 1986AviationUSN
Owens, BenJournalism and Mass CommunicationSpring 1986The Basic SchoolUSMC
Park, ChristopherSummer 1986Surface WarfareUSN
Pipho, StuartAgricultural BusinessFall 1986The Basic SchoolUSMC
Porter, PhilipMeteorologySpring 1986AviationUSN
Remington, EricGeneral BusinessFall 1986The Basic SchoolUSMC
Roup, MarkAerospace EngineeringFall 1986AviationUSN
Ruane, ThaddeusPolitical ScienceSpring 1986The Basic SchoolUSMC
Siepel, KevinMathematicsFall 1986Surface WarfareUSN
Slavin, RossGeneral BusinessFall 1986AviationUSN
Stivers, WalterJournalism and Mass CommunicationSpring 1986Surface WarfareUSN
Strotman, SamuelGeneral BusinessSpring 1986The Basic SchoolUSMC
Tisthammer, CoreyJournalism and Mass CommunicationSpring 1986AviationUSN
Vreeman, StevenIndustrial EngineeringFall 1986AviationUSN

1987

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bartholomaus, BrettHistoryFall 1987The Basic SchoolUSMC
Boysen, BrianElectrical EngineeringSpring 1987SubmarinesUSN
Brotherton, MatthewAccountingFall 1987Surface WarfareUSN
Clausen, John MaxwellMeteorologySpring 1987Surface WarfareUSN
DeVries, JefferyCivil EngineeringFall 1987AviationUSN
Divine, DanielChemistrySpring 1987The Basic SchoolUSMC
Dunmire, GrantComputer EngineeringFall 1987AviationUSN
Eggers, ToddMarketingFall 1987The Basic SchoolUSMC
Ermer, DanielAgricultural BusinessFall 1987The Basic SchoolUSMC
Huggins, JonathanEconomicsFall 1987AviationUSN
Junker, VernonFall 1987AviationUSN
Knutson, ToddElectrical EngineeringFall 1987SubmarinesUSN
Leahy, StevenFinanceFall 1987Surface WarfareUSN
Meyer, TimothyElementary EducationFall 1987Surface WarfareUSN
Moothart, GeraldNaval ScienceSpring 1987Surface WarfareUSN
Nemec, RussellArchitectureSpring 1987Surface WarfareUSN
Papa, TimothyElectrical EngineeringSpring 1987SubmarinesUSN
Prideaux, ToddComputer ScienceFall 1987AviationUSN
Rempe, DanielElectrical EngineeringSpring 1987Surface WarfareUSN
Ross, DavidFinanceFall 1987The Basic SchoolUSMC
Rueb, JeffreyIndustrial EngineeringSpring 1987Surface WarfareUSN
Schmitt, EricNaval ScienceSpring 1987Surface WarfareUSN
Smith, LanceSpring 1987The Basic SchoolUSMC
Snider, LanceManagementSpring 1987Surface WarfareUSN
Steinbach, ThomasChemical EngineeringFall 1987AviationUSN
Stonehouse, GregoryCivil EngineeringFall 1987AviationUSN
Till, JohnManagementFall 1987The Basic SchoolUSMC

1988

NameMajorCommissionedService SelectionService
Averhoff, AlanElectrical EngineeringSpring 1988Surface Warfare
Baugher, MatthewHistorySpring 1988The Basic School
Berning, JosephPhysical EducationFall 1988The Basic School
Bock, ScottElectrical EngineeringFall 1988Submarines
Brennan, JohnConstruction EngineeringFall 1988Aviation
Brown, RogerPolitical ScienceSpring 1988The Basic School
Bush, DeniseNaval ScienceFall 1988Aviation
Bush, Ronald Political ScienceFall 1988Surface Warfare
Casson, BrianManagementFall 1988Aviation
Crowley, DouglasSummer 1988Aviation
Cudal, TedDistributed StudiesSpring 1988Surface Warfare
Devereux, PaulSpring 1988Aviation
Eurom, DouglasHistorySpring 1988Aviation
Everhart, DarrellElementary EducationFall 1988Surface Warfare
Hagan, JefferyBiologyFall 1988The Basic School
Hoepfner, RichardAerospace EngineeringSpring 1988Surface Warfare
Johnson, MartinFall 1988Aviation
Karamitis, DanielArchitectureSummer 1988Surface Warfare
Kelso, EricComputer ScienceFall 1988Aviation
Kennedy, JeffreyFinanceFall 1988Surface Warfare
King, KevinPolitical ScienceFall 1988Aviation
Nordstrom, DonaldFinanceSpring 1988Surface Warfare
Olson, EricFinanceFall 1988The Basic School
Pfiffner, DavidPolitical ScienceSpring 1988Surface Warfare
Pickle, EricNuclear engineeringSpring 1988Submarines
Plager, WayneMechanical EngineeringFall 1988Aviation
Roberts, ErlingSpring 1988Submarines
Roche, PatrickMetallurgical EngineeringSpring 1988Surface Warfare
Sellers, HalliburtonHistorySpring 1988The Basic School
Stevens, CraigSpeech CommunicationSpring 1988Aviation
Tierney, KathrynFall 1988Aviation
Titze, AaronManagementFall 1988Aviation
Webb, DouglasCivil EngineeringSpring 1988The Basic School
West, ScottElectrical EngineeringSpring 1988Aviation
White, PatrickManagementFall 1988Surface Warfare
Wilson, DouglasComputer EngineeringFall 1988Surface Warfare

1989

NameMajorCommissionedService SelectionService
Brookhart, RyanNuclear EngineeringSummer 1989SubmarinesUSN
Burns, EdwinEngineering OperationsFall 1989AviationUSN
Campbell, MatthewEngineering ScienceFall 1989Nuclear Power SchoolUSN
Cascio, MichaelSpring 1989The Basic SchoolUSMC
Costo, KeithIndustrial EngineeringSpring 1989AviationUSN
Damiani EdwardCivil EngineeringSpring 1989SubmarinesUSN
Gatzmeyer, KyleSpanishFall 1989AviationUSN
Goodwin, RichardFinanceFall 1989The Basic SchoolUSMC
Hruska, Jon AlanHistoryFall 1989The Basic SchoolUSMC
Jensen, PaulSpring 1989SubmarinesUSN
Kimberly, KeithPhysical EducationSpring 1989AviationUSNR
Lewton, KennethPolitical ScienceFall 1989The Basic SchoolUSMC
Lin, MarySpring 1989Civil Engineering CorpsUSN
Listopad, JosephNuclear EngineeringFall 1989Nuclear Power SchoolUSN
Manning, DavidNaval ScienceFall 1989Surface WarfareUSN
Osterlund, AnthonyPolitical ScienceSpring 1989The Basic SchoolUSMC
Pollpeter, StevenElectrical EngineeringSpring 1989SubmarinesUSN
Randleman, BrianNuclear EngineeringFall 1989Special WarfareUSN
Sharon, ChristopherTransportation/LogisticsSpring 1989The Basic SchoolUSMC
Snitker, CoreyTransportation/LogisticsFall 1989The Basic SchoolUSMC
Voegel, JamesConstruction EngineeringSummer 1989AviationUSN
Weimerskirch, ToddAerospace EngineeringSpring 1989AviationUSN

1990

NameMajorCommissionedService SelectionService
Collison, RonaldTransportation/LogisticsSpring 1990Navy Supply CorpsUSN
Craig, MichaelMeteorologySpring 1990Surface WarfareUSN
Dannenfeldt, JosephFinanceFall 1990The Basic SchoolUSMC
Eigenheer, TracyNaval ScienceFall 1990AviationUSN
Grooms, AlanCivil EngineeringSpring 1990Surface WarfareUSN
Hess, JohnCivil EngineeringSpring 1990AviationUSN
Holles, JosephChemical EngineeringFall 1990General URL (1100)USN
Howery, RonaldNaval ScienceSpring 1990AviationUSN
Johnson, Paul HaroldFall 1990The Basic SchoolUSMC
King, AmyEnglishSpring 1990Naval Air Reserve CommandUSN
McKinley, DavidIndustrial EngineeringSpring 1990Nuclear Power SchoolUSN
Mulcrone, PerrySpeech CommunicationSpring 1990The Basic SchoolUSMC
Noll, DanielAgriculture StudiesSpring 1990Navy Supply CorpsUSN
Perdew, JasonPsychologySpring 1990The Basic SchoolUSMC
Recker, VincentAgricultural BusinessFall 1990AviationUSN
Roberts, DouglasCivil EngineeringSummer 1990Surface WarfareUSN
Schultz, ElizabethTransportation and LogisticsFall 1990Supply CorpsUSN
Schumacher, ThomasConstruction EngineeringSpring 1990AviationUSN
Smith, Daniel E.MathematicsSpring 1990AviationUSN
Steinmetz, CarlAeronautical EngineeringSpring 1990Surface WarfareUSN
Trimberger, EricPolitical ScienceSpring 1990Navy IntelligenceUSN
Walkner, MarkHistorySpring 1990The Basic SchoolUSMC
Wedel, TreyManagementFall 1990AviationUSN
Widenbach, KeithConstruction EngineeringSpring 1990Navy Supply CorpsUSN
Wolter, AndrewConstruction EngineeringFall 1990SubmarinesUSN
Yam, AsaEngineeringFall 1990AviationUSN

1991

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bailey, AnastasiaPhysical Education 1991General URL (1100)USN
Bain, PhilipFall 1991The Basic SchoolUSMC
Bastian, MichaelFall 1991Surface WarfareUSN
Bittle, BradfordChemistrySpring 1991Surface WarfareUSN
Bushey, JohnHistorySpring 1991AviationUSN
Caldbeck, ChristopherZoologyFall 1991Surface WarfareUSNR
Cinco, RandallHistoryFall 1991AviationUSN
Curry, AndrewPolitical ScienceFall 1991AviationUSN
Curtis, BretJournalism and Mass CommunicationFall 1991The Basic SchoolUSMC
Delgado, RaymondMeteorology Spring 1991SubmarinesUSN
Dolan, ThomasPolitical ScienceSpring 1991The Basic SchoolUSMC
Gaskill, MarkElectrical Engineering Spring 1991SubmarinesUSN
Geronime, MarkMechanical Engineering Spring 1991SubmarinesUSN
Greving, PatrickSociologyFall 1991AviationUSN
Hesterman, GreggCommunity and Regional PlanningFall 1991AviationUSN
Holderread,ThomasNuclear Engineering Spring 1991SubmarinesUSN
Holland, JohnPolitical ScienceSpring 1991The Basic SchoolUSMC
Juhl, ThomasTransportation and LogisticsFall 1991AviationUSN
Keele, DavidPhysical Education Spring 1991The Basic SchoolUSMC
Kellerman, MichaelElectrical Engineering Fall 1991SubmarinesUSN
Kenefick, ChristopherIndustrial Engineering Spring 1991AviationUSN
Kohn, KennethTransportation LogisticsSpring 1991The Basic SchoolUSMC
Krestan, LeonardManagementFall 1991AviationUSNR
Kuhn, RusselMarketingSpring 1991Surface WarfareUSN
Lund, BriceGerman Spring 1991AviationUSNR
Meffert, BruceMeteorology Spring 1991SubmarinesUSN
Mettin, KyleConstruction Engineering Spring 1991SubmarinesUSN
Overdyk, HowardComputer ScienceFall 1991The Basic SchoolUSMC
Phillips, MarkAerospace EngineeringFall 1991AviationUSN
Royo, DavidNuclear Engineering Fall 1991AviationUSN
Schoch, EricAerospace EngineeringSpring 1991Supply CorpsUSN
Verry, ThomasPolitical ScienceSpring 1991SupplyUSN
Vonderheide, RolfPolitical ScienceSpring 1991AviationUSNR
Warrick, ColleenFinanceFall 1991AviationUSN
Willey, JamesOccupational SafetySpring 1991Surface WarfareUSN
Wydajewski, KenneithConstruction Engineering Spring 1991SubmarinesUSN
Yetmar, PaulOccupational SafetyFall 1991IntelligenceUSN

1992

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bellig, DanielForestrySpring 1992The Basic SchoolUSMC
Boese, SarahPsychologyFall 1992General URL (1100)USN
Brooks, BrianFinanceFall 1992Supply CorpsUSN
Clark, MarkEconomicsFall 1992AviationUSN
Grindle, MarkPsychologySpring 1992AviationUSN
Hein JasonAerospace EngineeringSpring 1992SubmarinesUSN
Mahood, ReecePolitical ScienceFall 1992Surface WarfareUSN
Palmer, RobertNuclear EngineeringFall 1992SubmarinesUSNR
Powell StevenMechanical EngineeringSpring 1992Surface WarfareUSN
Renfrew, CaseyBusiness FinanceFall 1992The Basic SchoolUSMC
Richardson, MichaelNuclear EngineeringSpring 1992AviationUSN
Rosetter, DavidAgricultural Systems TechnologyFall 1992Surface WarfareUSN
Swier, ShawnPolitical ScienceSpring 1992The Basic SchoolUSMC
Taylor, NicholasMechanical EngineeringSpring 1992SubmarinesUSN
Touney, ScottManagement OperationsSpring 1992The Basic SchoolUSMC

1993

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bertaud, Eric P.Construction EngineeringSpring 1993The Basic SchoolUSMC
DeWulf, MichaelMechanical EngineeringSummer 1993Surface WarfareUSN
Johnson, Casey G.MathematicsFall 1993Surface WarfareUSN
Johnson, Chad W.HistorySpring 1993The Basic SchoolUSMC
Jones, BryanZoologyFall 1993Surface WarfareUSNR
Kowatch, JohnPsychologySpring 1993The Basic SchoolUSMC
Napoletano, ScotEngineering Operations/BusinessFall 1993AviationUSN
Nelson, JosephPhysics/PhilosophySpring 1993AviationUSN
Pyburn, MatthewMathematicsFall 1993Surface WarfareUSN
Ronan, PaulElectrical EngineeringSummer 1993AviationUSN
Severson, MerylZoologySpring 1993MedicalUSNR
Summers, JeraldChemical EngineeringFall 1993SubmarinesUSN

1994

NameMajorCommissionedService SelectionService
Boysen, KennethEconomicsSpring 1994Supply CorpsUSN
Carlson, GaryMusicFall 1994AviationUSN
Carter, ChristopherFisheries/Wildlife BiologyFall 1994The Basic SchoolUSMC
Hernandez, ThomasSociology/Criminal JusticeSpring 1994IntelligenceUSN
Holtzinger, SteveJournalism and Mass CommunicationSummer 1994Surface WarfareUSN
Howes, MatthewHistorySpring 1994The Basic SchoolUSMCR
Howrey, JohnCivil EngineeringFall 1994SubmarinesUSN
Hurlbert, PaulIndustrial EngineeringSpring 1994AviationUSN
Meekins, PhillipOccupational SafetyFall 1994AviationUSN
Rivera, ScottComputer EngineeringSpring 1994AviationUSN
Scheffer, JasonAerospace EngineeringSpring 1994Surface WarfareUSN
Schnittker, KevinIndustrial Education and TechnologyFall 1994AviationUSNR
Styskal, MichaelHistorySpring 1994The Basic SchoolUSMCR
Sweeney, RobertIndustrial Education and TechnologySummer 1994Supply CorpsUSN
Van Diepen, RusselIndustrial Education and TechnologySpring 1994AviationUSN

1995

NameMajorCommissionedService SelectionService
Baumhover, BrianIndustrial EngineeringFall 1995AviationUSN
Buhr, DanielElectrical Engineering Summer 1995AviationUSN
Burgos, JoseRhetoric & Professional Communication/EnglishSpring 1995The Basic SchoolUSMC
Galloway, CharlesPolitical ScienceFall 1995SWOUSN
Hanna, StacyBiologyFall 1995SWOUSN
Harris, MichaelFinanceFall 1995SWOUSN
Preston, RichardElementary Education Fall 1995AviationUSN
Rotter, JohnAerospace EngineeringFall 1995AviationUSN
Snyder, JeffreyHistoryFall 1995SWOUSN
Thelen, RobertElementary Education Spring 1995SupplyUSN
Vetting, BradTransportation & Logistics Summer 1995Supply CorpsUSN
Wardenburg, DarrickSpeech Communication Spring 1995SupplyUSN
Wibe, AlexAdvertisingSummer 1995AviationUSN
Wintheiser, AmyAnthropologySpring 1995IntelligenceUSN

1996

NameMajorCommissionedService SelectionService
Diemer, JosephPolitical Science & HistorySpring 1996Surface WarfareUSN
Dube Jean PaulChemistry & Political ScienceSpring 1996SubmarinesUSN
Good, RobertAnimal EcologyFall 1996SubmarinesUSN
Kasperski, JosephAerospace Engineering Spring 1996IntelligenceUSN
Kesterson, JohnHistory & Secondary Education Spring 1996The Basic SchoolUSMC
Klaahsen, RyanComputer EngineeringSpring 1996Surface WarfareUSN
Mohr, TimothyBusiness Management Fall 1996AviationUSN
Rizner, TimothyCivil EngineeringSpring 1996The Basic SchoolUSMC
Stonehouse, MatthewCivil EngineeringSpring 1996Surface WarfareUSN
Wilson, KurtLinguisticsSpring 1996AviationUSN

1997

NameMajorCommissionedService SelectionService
Abdullah, AaronProduction-Operations ManagementSpring 1997The Basic SchoolUSMC
Boehnke, JamesComputer ScienceSpring 1997AviationUSN
Bogue, MatthewBotanyFall 1997AviationUSN
Boyden, NathanMechanical EngineeringSpring 1997SubmarinesUSN
Langenberg, DouglasCivil EngineeringSpring 1997AviationUSN
Nelson AndrewFinanceSpring 1997The Basic SchoolUSMC

1998

NameMajorCommissionedService SelectionService
Arney, KevinChemical Engineering Spring 1998Submarines USN
Benishek, PaulPolitical ScienceSpring 1998Surface WarfareUSN
Brown, LafayetteElectrical Engineering Fall 1998The Basic SchoolUSMC
Burgess, JayCivil Engineering Fall 1998Aviation USN
Curtis, AlbertBiologyFall 1998Aviation USN
Marovets, BrianMechanical Engineering Fall 1998Aviation USN
Meyer, RobertPhysics Spring 1998Aviation USN
Perez, RafaelPolitical ScienceSpring 1998Surface WarfareUSN
Riley, Joseph P.Elementary Education Spring 1998The Basic SchoolUSMC
Tyra, MichaelHistorySpring 1998The Basic SchoolUSMC
Vande Griend, NicholasElectrical Engineering Summer 1998Aviation USN
Widelski, MatthewCivil Engineering Spring 1998Surface WarfareUSN
Wiederholt, TedPolitical ScienceFall 1998Surface WarfareUSN
Wooge, ChaldonFinanceFall 1998Aviation USN

1999

NameMajorCommissionedService SelectionService
Allen, MatthewMechanical EngineeringSpring 1999AviationUSN
Burkett, BrandonElectrical EngineeringSpring 1999Surface WarfareUSN
Capistrano, PabloPolitical ScienceFall 1999AviationUSN
Estwick, HaroldElectrical EngineeringSpring 1999Naval ReactorsUSN
Johnson, MarcElectrical EngineeringFall 1999AviationUSN
Kelne, JoshuaHistorySpring 1999Surface WarfareUSN
Lamb, ChadComputer ScienceSpring 1999Surface WarfareUSN
Portillo, RichardAccountingSpring 1999Surface WarfareUSN
Simpson, BrianGeneticsSpring 1999AviationUSN
Wacha, ThomasTransportation and LogisticsSpring 1999Surface WarfareUSN
Wadsley, JakeMechanical EngineeringFall 1999SubmarinesUSN

2000

NameMajorCommissionedService SelectionService
Clouser, JefferyAnimal EcologySpring 2000Surface WarfareUSN
Gerber, KristopherMechanical EngineeringSpring 2000The Basic SchoolUSMC
Hekel, JustinMechanical EngineeringSpring 2000Surface WarfareUSN
Henning, RyanEngineeringFall 2000PilotUSN
Hutchinson, ChadElectrical EngineeringSpring 2000Naval ReactorsUSN
Peterson, AaronChemical EngineeringSpring 2000Nuclear Power SchoolUSN
Peterson, John E.Civil EngineeringSpring 2000The Basic SchoolUSMC
Riley, JohnMechanical EngineeringSpring 2000Naval Flight OfficerUSN
Ward, JasonAccountingSpring 2000Surface WarfareUSN
Witte, JohnFood Science and TechnologySpring 2000Nuclear Power SchoolUSN

2001

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bobie, XandriaAerospace EngineeringSpring 2001AviationUSN
Carstens, RyanIndustrial EngineeringSpring 2001AviationUSN
Hill, ZacharyRussianSpring 2001IntelligenceUSN
Mendoza, ChristopherElectrical EngineeringFall 2001SubmarinesUSN
Mendoza, MelodieManagement/BusinessFall 2001Surface WarfareUSN
Meyers, MichaelHistorySpring 2001The Basic SchoolUSMC
Pierson, TimothyMathematicsSpring 2001Surface WarfareUSN
Sjoberg, EricAerospace EngineeringSpring 2001The Basic SchoolUSMC
Speirs, StephenMathematicsSpring 2001SubmarinesUSN

2002

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bisher, ChristianAerospace EngineeringSpring 2002AviationUSN
Glandon, ChristopherIndustrial TechnologySpring 2002AviationUSN
Gleason, MatthewPolitical ScienceSpring 2002Surface WarfareUSN
Guard, RyanHistorySpring 2002AviationUSN
Hoffman, GeorgeCivil EngineeringFall 2002EODUSN
Murphy, MarkChemical EngineeringFall 2002SubmarinesUSN
Omundson, V.J.Mechanical EngineeringSpring 2002AviationUSN
Russell, VikaBiologySpring 2002AviationUSN
Sareini, HoussainBiochemistrySummer 2002Surface WarfareUSN
Sheets, NoleExercise and Sports ScienceSpring 2002Surface WarfareUSN

2003

NameMajorCommissionedService SelectionService
Christian, JamesComputer ScienceFall 2003The Basic SchoolUSMC
Colunga, JosePsychologyFall 2003The Basic SchoolUSMC
Diaz, JamieMarketingSpring 2003Surface WarfareUSN
Hoffman, LeslieMarketingFall 2003The Basic SchoolUSMC
Johnson, ChristopherEconomicsSpring 2003AviationUSN
Korver, TravisFinanceSpring 2003Surface WarfareUSN
Leege, DavidMaterials EngineeringFall 2003Naval ReactorsUSN
Letcher, MatthewMechanical EngineeringFall 2003AviationUSN
Potter, StephenManagement Information SystemsFall 2003AviationUSN
Preston, ReginaldAgricultural EngineeringSpring 2003SubmarinesUSN
Robinson, BrantEnglish Rhetoric and Professional CommunicationsSpring 2003SubmarinesUSN
Slater, GaryHistorySpring 2003The Basic SchoolUSMC
Snere, ChristopherFinanceFall 2003Surface WarfareUSN
Wargo, RobertAerospace EngineeringSpring 2003The Basic SchoolUSMC

2004

NameMajorCommissionedService SelectionService
Cronbaugh, TroyAgriculture StudiesSpring 2004The Basic SchoolUSMC
Dasta, VincentLiberal StudiesFall 2004Surface WarfareUSNR
Guccione, LeiaMechanical Engineering/Political ScienceFall 2004Surface WarfareUSNR
Kambarian, ErikPolitical ScienceSpring 2004Surface WarfareUSNR
Nikkel, ScottBusiness ManagementSpring 2004Naval AviatorUSNR
Norton, ChristopherHistory/Political ScienceSpring 2004The Basic SchoolUSMC
Schons, NicholasExercise and Sport ScienceSummer 2004Surface WarfareUSNR
Ufen, ChristinaExercise and Sport ScienceSummer 2004Naval AviatorUSNR

2005

NameMajorCommissionedService SelectionService
Buffington, DanielleBiologySummer 2005Surface WarfareUSN
Chapman, SharaPsychologySummer 2005AviationUSN
Knoll, RandonFinanceFall 2005The Basic SchoolUSMC
Lawr, JohnMechanical EngineeringFall 2005AviationUSN
Mitchell, JarrikManagementSummer 2005Surface WarfareUSN
Motz, ChristopherPolitical ScienceSpring 2005The Basic SchoolUSMC
Perez, EricSummer 2005The Basic SchoolUSMC
Showman, BenjaminAerospace EngineeringSpring 2005AviationUSN
Smith, GlennPolitical ScienceSpring 2005AviationUSN
Swaggert, NicholasPolitical ScienceSpring 2005The Basic SchoolUSMC
Tugan, AndrewPolitical ScienceSpring 2005Surface WarfareUSN
Weideman, NicholasManagementFall 2005AviationUSN
Wilcox, AndrewForestrySpring 2005Surface WarfareUSN

2006

NameMajorCommissionedService SelectionService
Andersen, ThomasManagementFall 2006Surface WarfareUSN
Bouska, RaliaLinguistics/Russian StudiesSpring 2006The Basic SchoolUSMC
Buffington, ChristinaEconomicsSpring 2006Surface WarfareUSN
Burba, DanielManagement Information SystemsSpring 2006Surface WarfareUSN
Christy, AmyMeteorologySummer 2006AviationUSN
Dilling, JoeCivil EngineeringSpring 2006The Basic SchoolUSMC
Eggen, KristinChemical EngineeringSpring 2006Naval ReactorsUSN
Goyer, JustinManagement Information SystemsSpring 2006AviationUSN
Griggs, ForrestManagement Information SystemsSpring 2006Surface WarfareUSN
Hansen, DanielBusinessSpring 2006AviationUSN
Hawkins, AlisonCivil EngineeringFall 2006Surface WarfareUSN
Jacobson, MatthewMechanical EngineeringFall 2006Surface WarfareUSN
Kilgore, SeanCommunity and Regional PlanningSpring 2006AviationUSN
Leonard, JonathanBusiness ManagementSpring 2006AviationUSN
Magin, JamesEnvironmental ScienceFall 2006AviationUSN
Zelaya, MarcelaAerospace EngineeringSpring 2006Surface WarfareUSN

2007

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bryson, AlisterBiologySpring 2007Surface WarfareUSN
Cassada, PatrickHistorySpring 2007Surface WarfareUSN
Della Gala, Frederick, Jr.Business ManagementSpring 2007The Basic SchoolUSMC
Feay, ChristopherAerospace EngineeringSpring 2007AviationUSN
Graber, StephenMechanical EngineeringSpring 2007Surface WarfareUSN
Haight, LeeMechanical EngineeringSummer 2007The Basic SchoolUSMC
Hale, RonaldConstruction EngineeringSummer 2007Civil Engineering CorpsUSN
Hallworth, JohnAerospace EngineeringSpring 2007Naval ReactorsUSN
Long, WilliamNutritional ScienceSpring 2007The Basic SchoolUSMC
Mattox, KyleHistory and Political ScienceSpring 2007The Basic SchoolUSMC
May, AndrewHistorySpring 2007The Basic SchoolUSMC
Rechkemmer, MathewIndustrial TechnologySummer 2007Surface WarfareUSN
Reinhardt, DavidElectrical EngineeringSpring 2007Surface WarfareUSN
Sellers, MarcusFinanceSpring 2007Surface WarfareUSN
Wolterman, SeanIndustrial TechnologySpring 2007The Basic SchoolUSMC

2008

NameMajorCommissionedService SelectionService
Andersen, ScottPolitical ScienceSpring 2008
Aughenbaugh, AlexanderIndustrial TechnologySpring 2008
Colburn, ChristianManagementSpring 2008USN
Dobberke, JakeBusiness ManagementSpring 2008The Basic SchoolUSMC
Hill, AndrewMechanical EngineeringSpring 2008SubmarinesUSN
Johnson, BradleyMechanical EngineeringSpring 2008USN
MacDonald, TroyHistorySpring 2008The Basic SchoolUSMC
Parker, LawrencePolitical ScienceSpring 2008
Patrick, JohnPhysicsSpring 2008SubmarinesUSN
Rheinhart, ErikHistory/International StudiesSpring 2008The Basic SchoolUSMC
Wedel, JustinAgricultural Systems TechnologySpring 2008AviationUSN
Wiederholt, MichaelPolitical ScienceSpring 2008Surface WarfareUSN
Williams, DouglasIndustrial TechnologySpring 2008AviationUSN

2009

NameMajorCommissionedService SelectionService
Adrianse, MatthewIndustrial EngineeringSpring 2009
Culp, JeremiahManagementSpring 2009
Dempsey, DanielKinesiology and HealthSpring 2009
Drout, BenjaminAerospace EngineeringSpring 2009
Dugo, NicklausForestrySpring 2009
Gaul, RobertElectrical EngineeringSpring 2009
Golino, ReinalynBusiness/FinanceFall 2009The Basic SchoolUSMC
Larsen, MatthewConstruction EngineeringSpring 2009
Martin, BrianManagementSpring 2009
Reifsnyder, JustinHealth and Human Performance/KinesiologyFall 2009AviationUSN
Sandford, CharlesIndustrial TechnologyFall 2009AviationUSN
Schuman, LawerenceHistorySummer 2009AviationUSN
Spry, TylerIndustrial TechnologyFall 2009AviationUSN
Sukup, JeremyLogistics and Supply Chain ManagementFall 2009Surface WarfareUSN
Westpfahl, CurtisBusiness/FinanceFall 2009Surface WarfareUSN
Wichmann, CedricFinanceSpring 2009

2010

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bruning, AlexanderManagement Information SystemsSpring 2010Surface WarfareUSN
Das, IndranilBusiness/FinanceSpring 2010The Basic SchoolUSMC
Keel, RoryIndustrial TechnologyFall 2010BUDS TrainingUSN
Krusemark, ChristopherOperation Supply Chain Management/SociologySpring 2010The Basic SchoolUSMC
McKechnie, TaylorComputer EngineeringFall 2010The Basic SchoolUSMC
Miske, JonathanCommunication StudiesSummer 2010SubmarinesUSN
Morrow, JoshuaIndustrial TechnologyFall 2010Surface WarfareUSN
Nunnikhoven, AndrewAerospace EngineeringFall 2010Naval AviatorUSN
Otero, EmanuelCriminology/Criminal JusticeSpring 2010AviationUSN
Preston, AndrewAgronomySpring 2010The Basic SchoolUSMC
Rickert, KyleAgricultural EngineeringSpring 2010AviationUSN
Runge, AaronIndustrial EngineeringFall 2010Surface WarfareUSN
Runyon, MichaelPsychologyFall 2010The Basic SchoolUSMC
Schmitz, PhilipElectrical EngineeringSpring 2010The Basic SchoolUSMC
Schultz, JohnManagement Information SystemsSpring 2010AviationUSN
Utley, ConradCommunication StudiesSpring 2010Surface WarfareUSN
Wilson, ShermanLogistics Supply Chain ManagementSpring 2010The Basic SchoolUSMC

2011

NameMajorCommissionedService SelectionService
Cooper, JeremyKinesiology and HealthSpring 2011AviationUSN
Haubenstein, RyanPsychologySpring 2011Surface WarfareUSN
Longley, AndrewAccountingSpring 2011Surface WarfareUSN
Luth, RichardBusiness EconomicsSpring 2011AviationUSN
Mason, BrandonHistory and Political ScienceSpring 2011Surface WarfareUSN
Prane, MatthewManagement and MarketingFall 2011The Basic SchoolUSMC
Roche, MarcoOperations and Supply Chain ManagementFall 2011Surface WarfareUSN
Swenson, MichaelAerospace EngineeringSpring 2011The Basic SchoolUSMC

2012

NameMajorCommissionedService SelectionService
Carney, AustinMechanical EngineeringSpring 2012SubmarinesUSN
Cox, DavidPolitical Science and HistoryFall 2012The Basic SchoolUSMC
Estes, PaulPhysicsSpring 2012The Basic SchoolUSMC
Fleming, JonathonMechanical EngineeringSpring 2012SubmarinesUSN
Harms, EricMaterials EngineeringSpring 2012Naval ReactorsUSN
Hayes, ChadFinanceFall 2012The Basic SchoolUSMC
Keene, ChristopherCriminal JusticeFall 2012The Basic SchoolUSMC
Morrow, JustinAerospace EngineeringSpring 2012SubmarinesUSN
Roncaioli, DerekMechanical EngineeringSpring 2012SubmarinesUSN
Ronhaar, TimothyPolitical ScienceSpring 2012Surface WarfareUSN
Schnier, DanielMechanical EngineeringSpring 2012SubmarinesUSN
Van Osdale, SeanChemical EngineeringFall 2012SubmarinesUSN

2013

NameMajorCommissionedService SelectionService
Brandt, CameronMechanical EngineeringSpring 2013Surface WarfareUSN
Couillard, JosephManagement Information SystemsSpring 2013SubmarinesUSN
Everhart, NicholasAerospace EngineeringSpring 2013Surface WarfareUSN
Honeyman, WilliamAgricultural EngineeringFall 2013Surface WarfareUSN
Lyons, ShaneMechanical EngineeringFall 2013AviationUSN
Maksymicz, TylerAerospace EngineeringSpring 2013Surface WarfareUSN
Martin, JohnFinanceSpring 2013The Basic SchoolUSMC
Oftelie, DanielMechanical EngineeringFall 2013AviationUSN
Palacheck, StephanieMechanical EngineeringFall 2013AviationUSN
Rimer, JaysonCommunication StudiesSpring 2013The Basic SchoolUSMC
Rogeness, ChristopherMechanical EngineeringFall 2013SubmarinesUSN
Schaefer, RyanMechanical EngineeringFall 2013Surface WarfareUSN
Smallwood, StevenAerospace EngineeringSpring 2013AviationUSN

2014

NameMajorCommissionedService SelectionService
Crocker, JeremyMeteorologySpring 2014Fleet Survey TeamUSN
Delp, DrewBiology Fall 2014EOD OfficerUSN
Furman, AlexanderPublic RelationsFall 2014The Basic SchoolUSMC
Hollins, RyanKinesiologyFall 2014MedicalUSN
Jordan, IanMechanical EngineeringSpring 2014SubmarinesUSN
Kokjohn, JamesPolitical Science/HistorySpring 2014The Basic SchoolUSMC
Larkin, KellyPolitical ScienceSpring 2014AviationUSN
McKenna, AlyssaIndustrial TechnologySpring 2014Surface WarfareUSN
Weidemen, KaidIndustrial TechnologyFall 2014AviationUSN

2015

NameMajorCommissionedService SelectionService
Carrigan, ElizaPhysicsSpring 2015AviationUSN
Halvorsen, GenevieveCulinary ScienceFall 2015Surface WarfareUSN
Henkle, ConnorMechanical EngineeringSpring 2015AviationUSN
Jorgensen, LeviIndustrial EngineeringFall 2015Surface WarfareUSN
Klinker, KnuteFinanceSpring 2015Surface WarfareUSN
Mann, WilliamCivil EngineeringFall 2015Surface WarfareUSN
Martinez, JovanieCriminal JusticeSpring 2015The Basic SchoolUSMC
Ohms, TheresiaMechanical EngineeringFall 2015Naval ReactorsUSN
Sindelar, MatthewMechanical EngineeringFall 2015Surface WarfareUSN
Vanderboon, LeahCommunication Studies/Speech CommunicationSpring 2015The Basic SchoolUSMC
Wiseman, JulieLiberal StudiesFall 2015Surface WarfareUSN

2016

NameMajorCommissionedService SelectionService
Bauer, ElenaIndustrial TechnologySpring 2016Surface WarfareUSN
Chappelear, JaredPolitical Science/HistoryFall 2016The Basic SchoolUSMC
Fichter, NicolasAccountingFall 2016Surface WarfareUSN
Freeman, LisaAerospace EngineeringFall 2016Surface Warfare (N)USN
Lamp, QuincyAgronomyFall 2016Surface WarfareUSN
Pollard, AdamCriminal JusticeSpring 2016The Basic SchoolUSMC
Randall, JackCivil EngineeringFall 2016Surface WarfareUSN

Know something we don't? Contact us at isunrotc@iastate.edu